Made To Measure czy Bespoke?
6.jpg

fot. PION
tekst: Michał Gąsiewski

Szycie garnituru na zamówienie daje setki możliwości bez względu na to czy wybierzemy usługę Made-To-Measure czy Bespoke. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć przed przystąpieniem do zamówienia. W tym wpisie przyjrzymy się różnicom między nimi, oraz dowiecie się więcej o tym, który system wybrać i dlaczego.


Czas realizacji

Zacznijmy od bardziej popularnej metody, czyli szycia pasowanego szerzej znanego jako Made-To-Measure. Jest to znacznie szybsza metoda. Szycie garnituru w tym systemie trwa zazwyczaj około 5/6 tygodni. W przypadku szycia Bespoke klient musi uzbroić się w trochę więcej cierpliwości, ponieważ czas takiego zamówienia wydłuża się do co najmniej 7 tygodni.

W systemie MTM zbieranie miary polega na jak najlepszym dopasowaniu istniejącego już szablonu do sylwetki klienta. Możliwości z tym związanych jest mnóstwo i o ile ktoś nie ma bardzo problematycznej sylwetki, jest to zdecydowanie wystarczająca opcja. Jeśli chodzi o szycie bespoke to sytuacja jest zupełnie inna. Tutaj krawiec po zebraniu maksymalnej ilości szwów zaczyna szyć garnitur od podstaw, czyli jest to po prostu tworzenie od zera, a ilość przymiarek zwiększa się do co najmniej 3. W przypadku szycia MTM są to maksymalnie 2 przymiarki.

Technologia i wykończenie

W systemie MTM większość szwów jest szyta ściegami maszynowymi, które w naszej pracowni przy szyciu bespoke stanowią tylko 20 procent wszystkich szwów. Bez względu na to, jaki system wybierze klient, w naszym butiku nie używamy „klejonki” czyli podklejania materiału fizeliną, która w dobrej jakości garniturach po prostu nie powinna występować. Wszystkie marynarki są szyte metodą half canvas lub full canvas w zależności od woli klienta. Czym w dużym skrócie jest canvas? To włosianka, czyli nazwa płótna, która charakteryzuje się bazą z końskiego włosia, a swoją strukturą przypomina len. Dodatkową różnicą w porównaniu do klejonki jest to, że płótno jest zszywane z innymi warstwami konstrukcji, podczas gdy do fizeliny używa się specjalnego kleju.

Zarówno garnitury stworzone metodą Made To Measure jak i Bespoke charakteryzują się wysokiej jakości wykończeniami - koszulowym wszyciem rękawa, brusztaszą ciętą po łuku czyli tzw. „barchettą” czy ręcznymi obszyciami guzików. 

Koszt

Nie ma co ukrywać, ze wśród miłośników męskiej elegancji szycie bespoke jest czymś w rodzaju wisienki na torcie, którą mało kto może się pochwalić. Dodatek prestiżu, większa możliwości personalizacji oraz ręczna praca krawca jest bez wątpienia wartością, za którą warto dopłacić. Cena garnituru bespoke w naszej pracowni zaczyna się od około 6000 złotych, a MTM od 3500 złotych. Niższa cena garnituru MTM nie jest natomiast żadną ujmą – nic nie stoi na przeszkodzie, by w Twojej szafie znalazły się oba rodzaje garniturów, noszonych w zależności od okazji.

Który z nich jest dla mnie?

Po dawce informacji na pewno przychodzi do głowy myśl – bespoke czy MTM. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli twoja sylwetka nie jest skrajnie wyjątkowa, a garnitur ma być dobrze skrojony i dopasowany, bez wahania możesz wybrać MTM. Jeśli natomiast jesteś pewny, że to, co chciałbyś nosić nie jest możliwe do odwzorowania na szablonie, to bespoke będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Oba systemy mają wady i zalety, ale każdy z nich i tak będzie ogromnym jakościowym skokiem w porównaniu z garniturami ze sklepowej półki. W naszym butiku sprawiamy, że każda rzecz nad którą pracujemy będzie służyła Ci maksymalnie długo. Nie tolerujemy sezonowości i tworzymy tylko rzeczy ponadczasowe, stworzone z najlepszej jakości włoskich tkanin. Podczas całego procesu możesz również liczyć na nasze wsparcie i doradztwo, by Twój garnitur był idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl